Na základe usmernenie boli vypracované základné princípy hodnotenia žiakov v čase prerušeného vyučovania:
Úlohou vyučujúcich je:
- zabezpečiť spravodlivosť pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančne vzdelávanie,
- sústrediť pozornosť na poskytovanie slovnej spätnej väzby,
- akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.
Zásady hodnotenia
1. V čase mimoriadnej situácie nemôžu byť hodnotenie a klasifikácia znížené len na základe neplnenia požiadaviek na domácu prípravu a dištančného vzdelávania z objektívnych príčin.
2. Priebežné hodnotenie ma mať charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas učenia sa. Ma mať motivačný charakter, pomenovať žiakom chyby, ktoré robia a navrhnúť postup pri ich odstraňovaní. Priebežne hodnotenie ma mať značne individualizovaný charakter, zohľadňovať vekove a individuálne osobitosti žiaka a prihliadať na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť. Ak žiak (plnoletý), alebo zákonný zástupca žiaka, neospravedlní neprítomnosť na konkrétny deň, pri nesplnení úlohy a neuložení na Google Disk, Teams, alebo neodoslaní riešených úloh na e-mail, klasifikuje žiaka známkou nedostatočný.
3. Pri priebežnom aj záverečnom hodnotení sa prihliada predovšetkým na osobitosti, možnosti a individuálne podmienky na domácu prípravu počas prerušeného vyučovania v školách. Je potrebné v dostatočnom časovom predstihu informovať triedneho učiteľa, alebo príslušných vyučujúcich o technických problémoch, ktoré neumožňujú plnenie si úloh.
4. Pri priebežnom aj záverečnom hodnotení sa odporúča zohľadniť aj sebahodnotenie žiaka.
5. Na základe odporúčaní jednotlivých vyučujúcich boli zvolené spôsoby koncoročnej klasifikácie jednotlivých predmetov (Príloha č.1).
Získavanie podkladov na hodnotenie
1. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov počas prerušeného vyučovania v školách získava učiteľ najmä z portfólií žiackych prác a rozhovormi so žiakmi. Podkladmi môžu byť projekty, riešenia komplexných úloh, projekty, tematické prace, samostatne praktické prace a plnenie dištančných úloh, spracovaných žiakmi počas domácej prípravy a práce na vyučovacích hodinách, prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.
Postup do vyššieho ročníka
1. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho predmetu hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, t. j. nemôže opakovať ročník. okrem pripadov, uvedenych v bode 2 a 3.
2. V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku, a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možne najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
3. V čase mimoriadnej situácie žiaci, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020.
Žiar nad Hronom 21. 04. 2020
Ing. Alexander Frič
riaditeľ školy