Prečo SOA DSA?
PF 2021
Ako to vidím ja...
Matúš prišiel, pozrel a odfotil.... svoju triedu a aj švrtácku...
Dotazník - návrat do školy
Vážení rodičia a žiaci,
do emailových schránok Vám bol odoslaný dotazník v súvislosti s obnovením prezenčného vyučovania. Zdvorilo Vás žiadame o vyplnenie dotazníku:
V prípade, že Vám dotazník nebol doručený, Vás prosíme o nahlásenie tejto skutočnosti na email: fric@dsakademien.sk.
Aktivity v rámci projektu DofE
V tomto školskom roku sa 5 žiakov našej školy zapojilo do programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. Je to rozvojový program, ktorý nám dáva šancu rozvinúť svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál, pomáha nám uspieť v živote.
Stanovili sme si ciele v oblasti talentu, športu a dobrovoľníctva. Niektorí z nás sa zamerali na zdokonalenie sa v jazykoch, iní sa chcú zdokonaliť v hre na hudobnom nástroji, prípadne posunúť sa v sebapoznávaní. Každý sa zameral na oblasť, ktorá mu je najbližšia, prípadne na oblasť, kde cíti svoje rezervy. Chceme teda zdokonaľovať svoje telo i ducha.
V oblasti dobrovoľníctva sme sa zamerali na pomoc starším ľuďom, ktorí sú najmä teraz, v období koronakrízy, odkázaní na pomoc iných ľudí. Ďalší chcú pomáhať pri starostlivosti
o štvornohých kamarátov.Priebežne vás budeme informovať o tom, ako sa nám darí pri napĺňaní našich cieľov.
Dnes sa niečo dozviete o aktivite jednej z nás.
Radka Štefanková sa rozhodla v rámci projektu DofE znovu oživiť návštevnosť knižnice v jej obci - v Hrabičove. Knižnica tam nebola usporiadaná, nemala pevné otváracie hodiny, tým pádom tam ľudia nechodili. Do februára má v pláne knihy poukladať tak, ako majú byť. Od marca, ak to situácia dovolí, by chcela otvoriť jej brány a usporadúvať tam rôzne čítania pre deti, besedy pre dospelých, či založiť detský čitateľský klub.
Ak budete našu stránku sledovať, určite sa o nejaký čas dozviete viac nielen o jej aktivitách, ale aj o aktivitách ostatných našich spolužiakov zapojených do programu DofE.
DofE Team
Naplánovať pracovnú cestu? No problem!
Čo všetko sa dá zažiť počas vyučovania na našej škole? Napríklad cestovanie po svete! Na hodine EPK sme preberali interné písomnosti, ktoré zabezpečujú chod podniku, alebo organizácií. Keď sme sa naučili, ako vytvoriť zápisnicu, pozvánku, cestovný plán či cestovný príkaz, na záver sme dostali zadanie vytvoriť plán pracovnej cesty pre nášho „šéfa“, ktorý mal pracovné stretnutia v Madride a Londýne.
V rámci tejto úlohy sme museli myslieť na všetko. Zabezpečiť dopravu z letiska a na letisko, nájsť vhodné ubytovanie, naplánovať stretnutia s obchodnými partnermi a zabezpečiť návrat nášho „šéfa“ domov. Úlohu sme museli vypracovať v anglickom jazyku. Naučili sme sa vyhľadávať informácie pre zabezpečenie pracovnej cesty, ako letenky, taxi, ubytovanie v hoteli, stravovanie a pod. Úloha bola náročná, ale vďaka nej sme získali nové poznatky a vedomosti, ako vyhľadávať informácie, plánovať, vyhľadávať a porovnávať ceny na zabezpečenie pracovnej cesty v rámci zadaného rozpočtu.
Takéto úlohy sú nielen zaujímavé, ale aj kreatívne a pripravujú nás na vstup na pracovný trh.
IV. A
Webinár o podnikaní
04. 12. 2020 sa prostredníctvom platformy MS Teams uskutočnil pre žiakov tretieho a štvrtého ročníka „webinár o podnikaní“. Študentom sa prihovoril mladý a úspešný podnikateľ Norman Bystričan, majiteľ digitálneho štúdia, ktorý im porozprával o svojej ceste k založeniu úspešnej firmy. Verteco, s.r.o. je digitálne štúdio ktoré už podľa toho, čo majú uvedené ako charakteristiku na svojej webovej stránke je kreatívnou firmou. Píšu o sebe: „Naša práca nás neuveriteľne baví a poznať to aj na výsledku našich prác. Preto sme ako jedno z mála štúdií, ktoré má politiku – ak nebudete spokojní, neplatíte vôbec nič! Stojíme si totiž za kvalitou, ktorá je podmienkou ak máme byť za niečo platení.“
O tejto filozofii, ale aj o tom čím prešiel, kým sa dostal k vybudovaniu vlastnej firmy bol celý webinár. Norman zhrnul výhody a nevýhody zamestnania aj podnikania, porozprával o tom, aký dôležitý je nápad a ako je možné ho dotiahnuť do úspešného konca. Počas webináru sa rozprúdila živá diskusia, ktorá nebola iba o ekonomických otázkach (dopade coronakrízy na podnikanie, cenotvorbe), ale dozvedeli sme sa mnoho informácií aj z IT prostredia (ako sa tvoria marketingové projekty úspešných firiem na sociálnych sieťach, ako Google využíva súbory cookies na cielenú reklamu) a mnoho iných zaujímavých informácií.
Veríme, že webinár študentov zaujal a odniesli si z neho jednak pozitívny dojem a jednak bude pre nich motiváciou pri ich budúcom rozhodovaní o smerovaní svojho profesionálneho života.
Ing. Eva Sliacka
vyučujúca ekonomických predmetov
Školské kolo olympiády v anglickom a nemeckom jazyku
Na prelome mesiacov november a december sa každý školský rok koná školské kolo olympiády v cudzích jazykoch. Tento školský rok je netradičný nielen vo vyučovaní, ale aj v organizovaní rôznych súťaží, alebo olympiád. Dôvod? Pandemická situácia, ktorá nám zatvorila brány škôl nielen v prezenčnom vyučovaní, ale aj v mimoškolských aktivitách. Žiakov to ale neodradilo a zasúťažili si v olympiáde z anglického a nemeckého jazyka formou online na TEAMSe.
Súťažili žiaci II.A triedy a preverili si vedomosti v písomnej a ústnej časti. V písomnej časti sa popasovali s čítaním a počúvaním s porozumením a s gramaticko- lexikálnym testom. V ústnej časti v anglickom jazyku opisovali obrázok a zahrali si roleplay s vyučujúcou. V nemeckom jazyku v ústnej časti taktiež opisovali obrázok a voľne rozprávali k trom vylosovaným témam.
Našu školu budú v januári 2021 v okresnom kole reprezentovať Paulína Emília Štábelová v anglickom jazyku a Lucia Patschová v nemeckom jazyku. Všetci im držíme palce, aby sa dobre umiestnili a súťažili prezenčnou formou.
Ďakujem žiakom za účasť na školskom kole .
Mgr. Stanislava Tomaškovičová
vyučujúca anglického a nemeckého jazyka
Online DOD
Vážení rodičia, milí študenti,
srdečne Vás pozývame na virtuálny Deň otvorených dverí , na ktorý sa môžete pripojiť v
piatok 04.12. 2020 o 9.00 hod.
Link na pripojenie : online DOD
Ponuka pre žiakov 9. ročníkov ZŠ
Riaditeľ Súkromnej obchodnej akadémie DSA, Námestie Matice slovenskej 23, Žiar nad Hronom, oznamuje záujemcom o štúdium, že v školskom roku 2021/2022 sa budú prijímať žiaci do štúdijného odboru:
6317 M obchodná akadémía - 24 žiakov
Podrobnejší popis odboru nájdete v sekcii Uchádzač\odbory
Reportáž ATV - DOD 2020
DOD 2020
DOD 2020 - 4. decembra 2020 (registrácia do 03. 12. 2020)
Ako by vyzeral Deň otvorených dverí na našej škole za normálnych okolností? Budova školy plná návštevníkov, ktorí sa chcú stretnúť s našimi študentmi a učiteľmi, zistiť čo a ako vyučujeme, zažiť atmosféru školy, dozvedieť sa o materiálnom vybavení školy, duálnom vzdelávaní a dostať odpovede na otázky, ktoré Vás zaujímajú.
Avšak, cestu nám skrížila pandémia Covid-19 a my sme sa prispôsobili okolnostiam.
Deň otvorených dverí na Súkromnej obchodnej akadémii DSA v Žiari nad Hronom bude preto tento rok v ONLINE priestore a uskutoční sa v piatok, 4. decembra 2020 od 09.00.
Ako to bude prebiehať a čo Vás čaká pri návšteve Online Dňa otvorených dverí?
1. PRIPOJÍTE SA Z POHODLIA VÁŠHO DOMOVA
Obmedzenia súvisiace s pandémiou majú na spoločnosť značný vplyv a urýchlili niektoré zmeny. Na to, aby ste sa dozvedeli cenné informácie o našej škole z prvej ruky, nemusíte nikam cestovať. Jednoducho sa k nám na Deň otvorených dverí pripojíte online cez aplikáciu Teams (nie je nutná inštalácia do PC) z pohodlia vašej pracovne či obývačky.
2. VIRTUÁLNE PREHLIADKA ŠKOLY
Chcete vidieť, ako vyzerajú naše učebne a aké v nich máme technické vybavenia? Sprievodca Vás prevedie a opíše jednotlivé učebne a spoločné priestory školy.
3. PRIPRAVILI SME PROGRAM PRE ŠTUDENTOV AJ RODIČOV
Po privítaní a zoznámení sa s programom sme pre vás vymysleli samostatné aktivity pre študentov aj rodičov. V praxi to znamená, že ak sa zúčastňujete na ONLINE otvorenom dni na Súkromnej obchodnej akadémii DSA ako rodina, na túto aktivitu budete potrebovať 2 rôzne zariadenia s pripojením na internet (napr. notebook a smartphone). Zámerom rozdielneho programu je prirodzenejšia interakcia v rámci vekových skupín študentov a rodičov.
4. ZAŽIJETE VYUČOVACIE HODINY
V štyroch samostatných blokoch budete môcť zažiť, ako vyzerajú naše online vyučovacie hodiny. Na výber budete mať ukážky z vyučovacích hodín z rôznych predmetov na našej škole (cudzie jazyky, odborné predmety, humanitné predmety) a na Vaše otázky Vám budú odpovedať učitelia a žiaci školy.
5. ZODPOVIEME VŠETKY VAŠE OTÁZKY
Na online Dni otvorených dverí bude dostatok priestoru a k dispozícii budú učitelia na zodpovedanie otázok ohľadom tém – duálne vzdelávanie, učebné osnovy, uplatnenie absolventov, prijímací proces, mimoškolské aktivity a iné informácie o našej škole.
Ak máte záujem zúčastniť sa na Online Dni otvorených dverí na Súkromnej obchodnej akadémii DSA v Žiari nad Hronom, prosím potvrďte účasť cez registračný formulár (registrácia do 03. 12. 2020 do 12.00 h).
Registračný formulár na DOD 2020
ONLINE MINIERASMUS 2020
Dňa 30. 11. 2020 som sa zapojila do online MiniErasmu, ktorý pripravila Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Program sa začal uvítacím ceremoniálom, po ktorom nasledovala prezentácia Obchodnej fakulty. Zoznámila som sa, aspoň takto online, s vedúcim fakulty dekanom Ing. Petrom Drábikom, PhD., MSc. a prodekankou pre medzinárodné vzťahy a PR štatutárnou zástupkyňou dekana fakulty Ing. Paulínou Krnáčovou, PhD. Vďaka prezentácii som sa dozvedela veľa užitočných, praktických a hlavne konkrétnych informácií o štúdiu, ako napríklad možnosť vycestovania do zahraničia, spolupráca s rôznymi partnermi a investormi alebo intenzívne projektové vyučovanie, o ktorom rozprávali počas moderovania prezentácie. eskôr som sa zúčastnila interaktívnych prednášok s prednášajúcimi Obchodnej fakulty.(napr. Ing. Jozefom Orgonášom, PhD., MBA, prodekanom pre rozvoj a zabezpečovanie kvality). Ako negatívum hodnotím časovú tieseň, keďže všetko bolo vopred naplánované a často sa stalo, že sme sa zdržali z technických dôvodov pri spúšťaní zdieľaných obrazoviek alebo videí. Dôležité je, že sme si všetci zúčastnení poradili v celkom krátkom čase a zvládli sme to. Prednášajúci Obchodnej fakulty si pre nás pripravili aj krátke prezentácie, kde nás oboznámili s jednotlivými odbormi a predmetmi, práve tieto prezentácie museli byť o niečo rýchlejšie odprezentované, ale vynahradil to čas na otázky a diskusiu. O študentskom živote, a pestrých aktivitách, ktoré študenti žijú, som sa dozvedela od člena školského parlamentu Jakuba Nichtu. Mnohé aktivity v období pandémie ochorenia Covid 19 spôsobeného koronavírusom, museli byť prerušené, resp. presunuté do online priestoru. Okrem toho nám poskytol aj podrobnejšie informácie o fakulte, napríklad, že prednášky počas semestra nie sú povinné, ale cvičenia áno, že je zimný a letný semester, ktorý má 13 týždňov a ďalšie užitočné informácie. Prekvapivo pozitívne hodnotím, že sme sa všetci zúčastnení vyhli technickým chybám a neviem o nikom, že by mal problém s prihlásením.
Odkazy na linky k videohovorom boli zrozumiteľné. Celková organizácia online udalosti bola výborne zorganizovaná s vopred premysleným sledom jednotlivých videohovorov, bez väčších organizačných a technických problémov s dostatočným priestorom na otázky a diskusiu.
Ďakujem vedeniu školy za možnosť, že som sa už druhýkrát mohla zúčastniť na takomto podujatí a podeliť sa s ostatnými študentmi o zážitky a nové informácie.
Zuzana Švaralová , IV. A trieda
Dane prevažne vážne
Každý človek, či chce alebo nie, prichádza do kontaktu s daňami. Či už s DPH a spotrebnými daňami, s miestnymi daňami, alebo s daňami z príjmov. Pred tým, než sme sa začali daňami zaoberať v škole, bola to pre mňa "španielska dedina". Teraz som už zorientovaná v daňovej problematike trochu viac. Uvedomila som si napríklad to, koľko eur navyše zaplatí taký fajčiar. Ak škatuľka bežných cigariet stojí napríklad 4,00 €, tak samotná cena cigariet je 1,19 €. Zvyšok tvoria dane.
Alebo taká DPH, čiže daň z pridanej hodnoty. Je to daň, ktorú musia platiť všetci bez rozdielu. Zaplatíme ju a ani si to neuvedomíme. Platíme ju v cene tovarov a služieb. Ale viete kedy DPH vznikla, alebo kedy sa začala vyrubovať na Slovensku?
Za kolísku dane z pridanej hodnoty sa považuje štát Michigan (USA), kde bola zavedená už v roku 1953. Postupne sa pridalo Francúzsko, Dánsko, Nemecko atď. Čo sa Slovenska týka, predtým, za socializmu, keď sme boli ešte súčasťou Československa, existovala daň z obratu. Tá čiastočne pripomínala DPH, ale nepremietala sa do cien tovarov. Prechod z plánovitého hospodárstva využívaného v socializme na trhové, ktoré poznáme teraz, si vyžiadal aj zmenu v daňovom systéme. V samostatnej Slovenskej republike sa od roku 1993 zaviedla základná 23 % a znížená 6 % sadzba DPH. V praxi to znamenalo, že sa cena väčšiny tovarov a služieb navýšila o 23 %. To nepriaznivo ovplyvnilo kúpyschopnosť obyvateľstva. V preklade, inflácia sa zvýšila a dosahovala 27 %.
V súčasnosti je DPH známa napríklad aj tým, že niektoré firmy "s obľubou" porušujú predpisy s ňou súvisiace. Pravidelne sa dozvedáme o tom, koľko daňových subjektov je podozrivých z daňových únikov v súvislosti s DPH.
Pre mňa najzaujímavejšou časťou daní je ich presúvanie od tých, ktorí ich platia, k tým, ktorí rozhodujú o ich použití v prospech obyčajných ľudí a slovenských firiem. Zaujíma ma, ako naša vláda rozdeľuje kapitál, ktorý má k dispozícii, aby podporila slovenských výrobcov a zamestnancov a to nielen teraz, v čase koronakrízy...
Koniec je otvorený. A je otvorený zámerne. Pretože ak zostáva niečo otvorené, núti nás to rozmýšľať. Dôvodom, pre ktorý je koniec otvorený je aj ten, že chcem, aby ste sa na chvíľu zastavili v tejto uponáhľanej dobe. Aby ste sa zamysleli, či to, čo robíte, robiť chcete, alebo je to len cesta najľahšieho odporu... Všetko a všetci sa vyvíjame. O daniach to platí tiež. Či bude vývoj v ďalšom období pozitívny, závisí od každého jedného z nás.
Katarína Barborová
III. A trieda
Nový predmet, nové zážitky.
Každoročne žiakom tretieho ročníka pribúda predmet JOP.
Nič Vám to nehovorí? Nebojte sa, ani ja som nevedela čo nás čaká. Jazyková obchodná príprava, v skratke JOP je predmet, kde nadobúdame odborné vyjadrovanie v anglickom jazyku. Sme veľmi radi, že naša škola nám dáva možnosť pracovať na sebe aj v tomto smere, keďže náročnosť na jazykové schopnosti
vo svete stále rastie.My sme začali od úplného základu - životopisom. Začali sme vysvetlením a rozdelím. A čo to vlastne je? Životopis je stručný opis nášho pracovného života, ktorý rozdeľujeme na formálny a neformálny. Aby sme si osvojili obe dve formy, tak nám pani profesorka pripravila pár ukážok, ktoré sme si následne rozobrali. Ukázali sme si základné frázy, ktoré sa bežne používajú a postupne sme si ich osvojovali. Pre spätnú väzbu sme si mali vybrať jeden typ životopisu a vypracovať ho ako písomnú prácu.
Ďalším aktivitou bola žiadosť o zamestnanie. Je to vlastne odpoveď na ponuku, ktorú daná firma posiela. Týmto na seba prvý krát upozorníme a začíname kontakt s potenciálnym zamestnancom. Ku žiadosti sa prikladá príloha - životopis, ktorý je nevyhnutný, ale môžeme priložiť aj motivačný list. Pri žiadosti o zamestnanie si obzvlášť treba dať pozor na svoju gramatiku. Prvý dojem je veľmi dôležitý.
Na záver sme si povedali základnú etiketu. Ako sa správať, obliecť a zachovať si chladnú hlavu pri otázkach, ktoré sú nám nepríjemné. Týmto sme ukončili teóriu, ktorú je treba použiť v praxi.Naša pani profesorka nám zariadila "pracovný pohovor" so zamestnancami firmy ToMaC, s. r. o., kde sme sa uchádzali na pracovné miesto. Pohovor s nami viedli konatelia firmy Ing. Lucia Tomaškovičová a Ing. Milan Tomaškovič. Veľmi sa mi páčila ich profesionalita, ale zároveň priateľskosť, ktorú nám dávali najavo. Pohovor
z dôvodu dištančného vzdelávania prebiehal ako aj celé vyučovanie online prostredníctvom platformy Microsoft Teams.V rámci celej III. A triedy by som chcela poďakovať konateľom firmy ToMaC s. r. o. , že si našli na nás čas a uviedli nás do reálneho pracovného života. Taktiež ďakujem aj našej pani profesorke JOP-ky, ktorá nám to celé zorganizovala. Z môjho pohľadu to vnímam ako veľmi užitočnú skúsenosť a som veľmi rada, že sme mali takúto príležitosť.
Imrišová Eliška
III. A trieda
Čo už vieme?
Do duálneho vzdelávania sa z I. A triedy doteraz zapojilo desať žiakov. Počas výberového konania si zamestnávatelia, ktorí sa tiež zapojili do DV, vybrali spomedzi nás - záujemcov o DV konkrétneho žiaka, s ktorým podpísali učebnú zmluvu. Niektorí z nás nastúpia na pracoviská k zamestnávateľom neskôr, napríklad od druhého polroka, iní nastúpili už v priebehu septembra a októbra.
Petra Beňová, Vanesa Hanusová a Tímea Píšová, absolvujeme duálne vzdelávanie u svojich zamestnávateľov - na Obecnom úrade v Prestavlkoch a v spoločnosti Pharmacopola, s. r. o., už tretí mesiac. Každý piatok trávime 6 hodín na našom pracovisku.
Po úvodnom oboznámení sa s priestormi pracoviska a zoznámení sa so zamestnancami, sme absolvovali školenie BOZP, pridelili nám vlastné pracovné miesto s počítačom, niektorým pridelili aj konto do firemného užívateľského prostredia s vlastnou mailovou adresou.
Pracovný čas máme rozdelený na hodiny, kedy teoreticky preberáme dané učivo a hodiny produktívnej práce pre organizáciu, kde preberáme učivo z praktického hľadiska, aby sme bližšie spoznali fungovanie obecného úradu a spoločnosti. Zamestnanci, ktorí sú našimi inštruktormi nás oboznamujú s učivom po teoretickej a zároveň aj praktickej stránke.
A čo už vieme? Okrem nových poznatkov a skúseností vieme to, že sme veľmi radi, že sme sa do duálneho vzdelávania zapojili. V porovnaní so vzdelávaním v škole je to zaujímavé tým, že po prebratí nejakého učiva sa automaticky stretávame s konkrétnymi príkladmi z praxe. Myslíme si, že je to skvelá forma vzdelávania a určite by sme ho odporučili aj ostatným študentom.
Dualistky z I. A
Medzinárodný online Veľtrh cvičných firiem 2020
V tomto školskom roku Medzinárodný online Veľtrh cvičných firiem sa uskutočnil historicky po prvý krát, a to v čase pandémie COVID 19, v dňoch 10. - 12. novembra 2020.
Veľtrh organizoval Štátny inštitút odborného vzdelávania, Bratislava s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, CVTI SR - ŠVS BB, Združenie mladých podnikateľov Slovenska, Slovak Business Agency, Centrum fiktivních firem Praha, Metropolitní univerzita Praha a Obchodná akadémia Nevädzová, Bratislava.
Medzinárodného VCF 2020 sa zúčastnilo 43 cvičných firiem zo Slovenska a 17 cvičných firiem z Bulharska, Čiech, Litvy, Maďarska, Slovinska, Rakúska, a Španielska. Súčasťou veľtrhu boli aj tento rok súťaže cvičných firiem, na ktorých cvičné firmy súťažili online v kategóriách logo, slogan, vizitka, katalóg, webová stránka s e-shopom, elektronická prezentácia a videoreklama. Online súťaže boli vyhlásené 10. júna 2020.
Aj naši žiaci tretieho ročníka Súkromnej obchodnej akadémie DSA sa zúčastnili s cvičnou firmou BIKE WORLD, s. r. o., s predmetom podnikania "Nákup a predaj bicyklov a príslušenstva", online Medzinárodného VCF a zapojili sa do súťaže v kategóriách logo, katalóg, elektronická prezentácia a videoreklama.
Všetky tri dni prebiehalo online obchodovanie cvičných firiem formou e-shopov (nákup, predaj, úhrada cez internetbanking). Druhý deň veľtrhu, 11. novembra 2020 sa uskutočnilo živé finále súťaže cvičných firiem v kategórii „elektronická prezentácia“ cez platformu MS Teams. Našu školu reprezentovali žiačky Katka a Eliška, ktoré moderovali svoju prezentáciu v slovenskom a anglickom jazyku. Porotcov z Ekonomickej univerzity v Bratislave, zo Slovak Business Agency, zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska a Slovenského centra CF zaujal skvelý podnikateľský nápad, vhodne zvolená výzva na zákazníka, veľmi profesionálny prístup a spracovaná vízia. So svojou súťažnou prezentáciou tak získali dostatok bodov a obsadili pekné 7. miesto. Výborné boli aj ostatné súťažné kategórie. Blahoželáme!
Prečo robiť takúto aktivitu? Medzinárodný VCF poskytuje žiakom príležitosť komunikovať v cudzom jazyku, riešiť obchodné prípady, nadväzovať nové obchodné a partnerské vzťahy. Oceňujem úsilie a nadšenie žiakov, ktorí aktívne pracujú v cvičnej firme. Vďaka tejto práci nadobúdajú veľmi dôležité kompetencie pre život v 21. storočí.
Ing. Lýdia Franczelová
vyučujúca odborných predmetov
Prečo duál?
Interview s Radkou Štefankovou
Radka Štefanková je žiačkou prvého ročníka, ktorá sa rozhodla zapojiť do duálneho vzdelávania na našej škole. Absolvovala oficiálne výberové konanie vo firme Nemak Slovakia, s .r. o. a my sme sa rozhodli zistiť, aké to bolo.
Prečo si sa rozhodla zapojiť sa do duálneho vzdelávania?
Je to pre mňa jedinečná príležitosť naučiť sa aj niečo od ľudí z praxe. Nemak je známa svetová firma, a tak ma lákalo aj zažiť, aké je to pracovať v profesionálnom prostredí.
Ako prebiehalo výberové konanie vo firme?
Bolo to naozaj zaujímavé. V zasadacej miestnosti som sa za prítomnosti nášho riaditeľa, Ing. Alexanda Friča a mojej mamky stretla s finančným riaditeľom Ing. Milanom Markom, pani Andreou Škarbovou z personálneho oddelenia a mojou budúcou koordinátorkou v tejto firme pani Miriam Imrichovou. Po zoznámení nasledovalo samotné výberové konanie. Prítomní mi kládli rôzne otázky o mojich plánoch a očakávaniach. Boli zvedaví, či viem, čím sa firma zaoberá a prečo som si ju vybrala. Ing. Marko mi povedal zaujímavosti o firme, bližšie špecifikoval, čo vyrábajú a aká je kultúra firmy. Keď mi neskôr oznámili, že ma prijmú, prešli sme si spolu moju učebnú zmluvu a pani Imrichová mi bola ukázať, kde budem pracovať.
O čo sa pri pohovore zaujímali predstavitelia firmy?
Napríklad o to, prečo som si vybrala práve Nemak alebo čo ma na tejto ponuke najviac zaujalo.
Aké si mala pocity z výberového konania?
Najprv som bola dosť nervózna, keďže to bola pre mňa úplne nová situácia, no všetci tam boli ku mne veľmi milí a ja som bola nadšená z toho, akí sú to príjemní ľudia. Neskôr mi oznámili, že ma prijímajú a už teraz sa teším na to, keď vo februári nastúpim a budem tam každý piatok chodiť.
Aké požiadavky sú na kandidáta/študenta, ktorý sa chce zapojiť do SDV v Nemaku, kladené?
Samozrejmé by malo byť slušné správanie, taktiež je daný aj priemer známok, ktorý musím dosiahnuť a počet vymeškaných hodín, ktorý presiahnuť nesmiem. Dôležitá je aj zodpovednosť, komunikatívnosť a ochota učiť sa.
Aké máš očakávania z duálneho vzdelávania realizovaného v Nemaku?
Ako som už spomínala, veľmi sa na to teším. Dúfam, že sa tam naučím veľa zaujímavých vecí, nielen teoretických, ale aj praktických. Mala by som sa oboznámiť s prácou na viacerých oddeleniach ekonomického úseku, čo je pre mňa veľkou výzvou.
Na hodine ANJ
Zaujímavú hodinu sme zažili na hodine konverzácie v anglickom jazyku. Téma posledných vyučovacích hodín je literatúra – jej žánre a spisovatelia. Vyučujúca nám zadala pripraviť si power pointovú prezentáciu o knihe, ktorú sme prečítali v anglickom jazyku. Naša spolužiačka Zuzka si pripravila knihu od francúzskeho autora Rolanda: Pierre and Luce, ktorá bola preložená do angličtiny.
Dozvedeli sme sa v anglickom jazyku o živote tohto spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, so zaujímavosťou nám prezentovala hlavné postavy a dej a nakoniec sme každý prečítali z tejto knihy krátky úryvoj v anglickom jazyku.
Žiaci IV.A