Spolupracovať so zahraničnými podnikmi a podieľať sa na zahraničnom obchode je náročnejšie, to ale rozhodne neznamená, že aj nemožné. V stredu 24. februára sme sa namiesto tradičnej online-hodiny ekonomiky zúčastnili besedy s mladým mužom, ktorý nám porozprával o svojej ceste k podnikaniu a o dopyte po dreve, o ktoré majú záujem podniky až v Číne. Ako získala menšia slovenská s. r. o.-čka zaoberajúca sa nákupom a predajom dreva odberateľov takto ďaleko v zahraničí?
Jednoducho, hodinami strávenými Googlením spoločností, ktoré by mohli mať potenciálne záujem, následne desiatkami rozoslaných emailov s ponukou. Možno Vás neprekvapí, že spočiatku bez spätnej väzby. Jeden múdry človek však raz povedal: "Ak je viera v úspech a oddanosť myšlienke neotrasiteľná, nemožno sa jej brániť." Po uplynutí niekoľkých mesiacov od zaslania prvej ponuky, prvému zahraničnému podniku prišla aj prvá odpoveď. Dôležitým krokom pred realizáciu vývozu bola predbežná kalkulácia, vytvorenie cenovej ponuky tak, aby sa táto odvážna vývozná operácia aj oplatila. Čínsky podnik s cenovou ponukou a s obchodnými podmienkami súhlasil a začala spolupráca na medzinárodnej úrovni. Už na hodinách ekonomiky pri téme Zahraničný obchod sme sa učili o dokladoch potrebných pri vývoze a dovoze do tretích štátov, na besede sme mali ukážku konkrétnych zmlúv, verte mi, tzv. "papierovačiek" nie je málo, potrebné sú povolenia na prechod cez hranice, ku každej vystavenej faktúre je potrebné získať certifikát, tiež je potrebné posielať mesačné hlásenie v rámci spravodajskej povinnosti.
Ďakujeme Ing. Michalovi Kováčikovi za čas, ktorý nám venoval. Je perfektné počúvať zaujímavé skúsenosti v podnikaní, pýtať sa a dostávať odpovede.
Zuzana Švaralová, IV. A trieda