Každoročne žiakom tretieho ročníka pribúda predmet JOP.
Nič Vám to nehovorí? Nebojte sa, ani ja som nevedela čo nás čaká. Jazyková obchodná príprava, v skratke JOP je predmet, kde nadobúdame odborné vyjadrovanie v anglickom jazyku. Sme veľmi radi, že naša škola nám dáva možnosť pracovať na sebe aj v tomto smere, keďže náročnosť na jazykové schopnosti
vo svete stále rastie.
My sme začali od úplného základu - životopisom. Začali sme vysvetlením a rozdelím. A čo to vlastne je? Životopis je stručný opis nášho pracovného života, ktorý rozdeľujeme na formálny a neformálny. Aby sme si osvojili obe dve formy, tak nám pani profesorka pripravila pár ukážok, ktoré sme si následne rozobrali. Ukázali sme si základné frázy, ktoré sa bežne používajú a postupne sme si ich osvojovali. Pre spätnú väzbu sme si mali vybrať jeden typ životopisu a vypracovať ho ako písomnú prácu.
Ďalším aktivitou bola žiadosť o zamestnanie. Je to vlastne odpoveď na ponuku, ktorú daná firma posiela. Týmto na seba prvý krát upozorníme a začíname kontakt s potenciálnym zamestnancom. Ku žiadosti sa prikladá príloha - životopis, ktorý je nevyhnutný, ale môžeme priložiť aj motivačný list. Pri žiadosti o zamestnanie si obzvlášť treba dať pozor na svoju gramatiku. Prvý dojem je veľmi dôležitý.
Na záver sme si povedali základnú etiketu. Ako sa správať, obliecť a zachovať si chladnú hlavu pri otázkach, ktoré sú nám nepríjemné. Týmto sme ukončili teóriu, ktorú je treba použiť v praxi.
Naša pani profesorka nám zariadila "pracovný pohovor" so zamestnancami firmy ToMaC, s. r. o., kde sme sa uchádzali na pracovné miesto. Pohovor s nami viedli konatelia firmy Ing. Lucia Tomaškovičová a Ing. Milan Tomaškovič. Veľmi sa mi páčila ich profesionalita, ale zároveň priateľskosť, ktorú nám dávali najavo. Pohovor
z dôvodu dištančného vzdelávania prebiehal ako aj celé vyučovanie online prostredníctvom platformy Microsoft Teams.
V rámci celej III. A triedy by som chcela poďakovať konateľom firmy ToMaC s. r. o. , že si našli na nás čas a uviedli nás do reálneho pracovného života. Taktiež ďakujem aj našej pani profesorke JOP-ky, ktorá nám to celé zorganizovala. Z môjho pohľadu to vnímam ako veľmi užitočnú skúsenosť a som veľmi rada, že sme mali takúto príležitosť.
Imrišová Eliška
III. A trieda